Kaip pozicionuoti Kauną

Realybė yra įsivaizdavimas ir įsivaizdavimas yra realybė. Ir labiausiai dėl to kenčiantis miestas yra Kaunas. Kaip pakeisti šią situaciją?


Kokie vaizdiniai iškyla, paminėjus vieną ar kitą miestą?

Vilnius yra ir bus Lietuvos politikos centras. Seimas, Vyriausybė, ambasados ir taip toliau. Naujas savivaldybės pastatas.

Klaipėda yra uostas. Nepajudinama pozicija.

Kėdainiai – agurkų miestas. Sako, jau praeituose amžiuose jie garsėjo savo agurkais, tradicijos čia perduodamos iš kartos į kartą, o rengiamos agurkų šventės – tai tik sustiprina. Dabartinės asosiacijos su Uspaskichu yra tik laikinas reiškinys – po penkiasdešimties metų Kėdainius visi vis dar prisimins kaip agurkų, o ne Uspaskich kraštą.

Rumšiškės – liaudies buities muziejus.

Kernavė – buvusi Lietuvos sostinė su įspūdingais piliakalniais.

Mažeikiai – naftininkų miestas.

Palanga – didžiausias ir triukšmingiausias vasaros kurortas prie jūros.

Nida – tylus ir brangus kurortas prie jūros.

O kas yra Kaunas? Deja, iškart nešauna į galvą jokia mintis. Toks Lietuvos gyventojo pozicijos galvoje neturėjimas ir yra viena iš didžiausių Kauno bėdų priežasčių.

Blogiausia Kaunui yra kaktomuša konkuruoti su Vilniumi

Laikinosios sostinės laikai praėjo, ir vargu ar vėl sugrįš. Todėl reikia pamiršti praeitį ir pagalvoti apie ateitį. Tegul Vilnius būna tai, kuo jis yra stiprus: valdininkais, politikais. Kaunas niekuomet nesugebės peršokti šios pozicijos. Bet, kaip ir visada, kiekvienoje stiprybėje yra paslėpta silpnybė. Kokią poziciją turi užimti Kaunas, kad galėtų sėkmingai klestėti?

Kaunas – profesionalų miestas

Jei atidžiau patyrinėsime situaciją, tai pastebėsime paradoksalų dalyką – Kaunas yra profesionalų miestas. Palyginkite KTU ir VGTU. Technologijų studijų centras akivaizdžiai yra Kaune. Sugretinkite Kauno medicinos akademiją ir Vilniaus. Kas bent kiek susidūrė su medicina, iškart pasakys, kad Kauno medicinos akademija nepalyginamai geriau paruošia medikus, nei Vilnius. VU ir Vytauto Didžiojo universitetas. Specialistų nuomonė apie šias įstaigas panaši. Peršasi akivaizdi išvada – Kaune mokslo lygis aukštesnis. Negaliu nieko konkretaus pasakyti apie mokslo pasiekimus, bet intuicija man kužda, kad ir čia padėtis panaši.

Tai tik viena sritis – mokslas. Greičiausiai, daugelyje sričių yra panašiai.

Panagrinėkime toliau. Kodėl į Vilnių suplaukia daugiau investicijų?

O kur Jūs įsikurtumėte posovietinėje šalyje – arčiau valdžios ar toliau nuo jos? Akivaizdus Vilniaus, kaip valdžios ir valdininkų miesto pranašumas. Bet jei atkreipsite dėmesį į pramonės gamybos apimtis, tai pamatysite, kad Kauno apskritis lenkia Vilniaus apskritį. Profesionali gamyba? Tai vėlgi yra puikus Kauno, kaip profesionalų miesto pozicionavimo pretekstas.

O kodėl Kaune mažiau profesionalių menininkų?

O kur skirstomi pinigai menui – Vilniuje ar Balbieriškyje? Tai ir stengiasi profesionalūs menininkai burtis arčiau skirstytojų. Bet tai tik patvirtina Vilniaus, kaip valdininkų miesto poziciją.

Ir jei panagrinėsime dar plačiau, tai tikiu, kad surasime dar ne vieną priežastį tvirtinti, kad Kaunas išties yra profesionalų miestas. O, net jei tai ir yra ginčytina pozicija, tai viena iš pozicionavimo taisyklių sako, kad nugali pirmesnis, atsidūręs atmintyje.

Palikite Vilnių valdžiai ir valdininkams ir susikoncentruokite į priešingą pusę – profesionalus. Būkite pirmesni.

Kaunas šia pozicija turi naudotis visur

Ir ne tik naudotis, bet ir daryti konkrečius veiksmus, ją sustiprinančius. O padarius, pranešti apie tai Lietuvai. Ir ne vietiniame laikraštyje parašyti, kad Kauno apskritis pramonės produkcijos pardavė 20.3% visos Lietuvos kiekio, o Vilniaus – tik 18.6, o padaryti šiuos skaičius pagrindine visų Kauno valdžios atstovų kalbų mintimi. Inicijuoti kvalifikuotos darbo jėgos pritraukimą į Kauną. Padėti kurtis technologijų parkams. O tai dar labiau pritrauktų pramonę kurtis Kaune. Profesionalų miesto įvaizdis veiktų.

Naudos turės visa Lietuva

Naudos iš tokios Kauno pozicijos turėtų visa Lietuva. Liktų ir kitiems miestams bei rajonams surasti savo stipriąsias puses ir jas išnaudoti. Daryti ir skatinti tai, ką geriausiai moka ir kokios tradicijos yra susiklosčiusios.

Tačiau svarbiausia yra ryžtis ką nors pradėti daryti. Ryžtis ką nors padaryti pirmiems. Kaip tik to ir linkiu dabartinei Kauno valdžiai.

Post scriptum

Ar Jūsų nešokiruoja šis straipsnis? Man pačiam jis kiek kontraversiškas. Tikiu, kad sulauksiu įvairiausių atsiliepimų, ypač iš pasipiktinusių vilniečių. Tačiau pradėti diskusiją ir atrasti pozicionavimo būdą Kaunui, kaip ir kitiems Lietuvos miestams yra būtina.

Comments

 1. 1

  Kas straipsnio autorius?

 2. 2

  Aciu uz pastaba. Visu cia esanciu straipsniu autorius yra Linas Simonis. O musu programuotojai istaisys klaida ir kiekvienas straipsnis bus vienareiksmiskai pasirasytas.

 3. 3

  Kaunas yra Kaunas ,Lietuvos sirdis…. :)
  Taciau, jeigu rimtai, tai nera vadovo, kuriam tai rupetu, nebent tapsime baikeriu miestu…

 4. 4

  Gerbiamieji, rasydami kazka panasaus i mokslinius straipsnius, bent klaidas issitaisykit (labai nesolidziai atrodo): “praeituose amžiuuose”, “Sugretinkie Kauno”, “medicima”, “Profesionlų”. Taip pat, siulyciau panasaus pobudzio sakiniu, kaip sis “Negaliu nieko konkretaus pasakyti apie mokslo pasiekimus, bet intuicija man kužda, kad ir čia padėtis panaši.” is viso atsisakyti. Jeigu jau bandote pateikti mokslinio pobudzio straipsni, tai ir reikiamos informacijos savo teiginiams paremti pasieskokite, o ne remkites intuicija. O jos (informacijos) toli ieskoti tikrai nereikia. Kiekvienas universitetas leidzia mokslinius zurnalus, kuriuose kaip tik tik ir publikuoja mokslo pasiekimus. Tai tiek. Is esmes, sveikai challenge’ina Jusu puslapis. Tik bukit geri, pasitempkit siek tiek.

 5. 5

  Ačiū už pastebėjimus dėl klaidų.

 6. 6

  Man straipsnis atrodo paviršutiniškas.Visų pirma svarbu nusistatyti tikslus, ir nustatyti ar tiek tikslai yra TEISINGI ir efektyvūs ilgo laikotarpio prizmėje. O gal valstybei nenaudinga kad miestas vienaip ar kitaip pozicionuotųsi? Kai susikerta viešasis administravimas ir verslas, nėra lengva ir paprasta taikyti įprasto pozicionavimo strategijas.

 7. 7

  Kaunas – Sustausko miestas. tik tokia asociacija tekyla :)

 8. 8

  Pati idėja, kad reikia trumpai ir aiškiai pozicionuoti Kauną yra teisinga, bet siūlomas sprendimas manau yra nepraktiškas ir nerealus. Pažiūrėkime, visi aukščiau išvardinti pavyzdžiai yra aiškiai ir greitai suprantami tiek pvz. žiniasklaidai, tiek pvz. kelias dienas čia praleidusiam turistui. Profesionalų miestas? Èia tik tiems kurie susiduria su KTU ar Klinikomis tiesiogiai… Užsienietį (žurnalistą) labai sunku bus įtikinti, kaip čia kas čia profesionalai. Juolab kad pvz. mano srityje visi profesionalai išvažiavo į Vilnių. Manau reiktų rasti kažin kokį “agurkų” analogą ar kalbėti per emociją, o ne racionalų argumentą (pvz. “auksarankiai”)

 9. 9

  “Profesionalų miestas” – labai nekonkreti pozicija. Pofesionalų yra ir daktarų ir inžinierių ir buhalterių ir kitų savo srities specialistų. Manau, jog šių sričių specialistų pasiskirtsymas Vilniuje ir Kaune yra toks pat – profesionalų reikia visur, net ir Jonavoje(Chemikų). Kaunas – konservatyvus miestas. Kyla klausimas kodėl? O gi todėl, kad dauguma menininkų, žurnalistų, filosofų ir kitų humanitarinių profesijų žmonės aplenkė kauną ir gyvena Vilniuje. Šių profesijų žmonėms būdinga saviraiška per darbą su idėjomis. Tad Kaunui lieka aiški pozicija – “Gamybos miestas” arba dar konkretesnė – “darbininkų”(turbūt ne vieną Kauno intelektualą įžeidžianti), kadangi turi sočiai darbo jėgos su įranga. “Gamybos miestas”, manau, būtų konretesnė pozicija pritraukti investicijoms.

 10. 10

  Mechanical workshop ;) miestas-dirbtuvės

 11. 11

  Kauno pliusai-gera geografinė padėtis-praktiškai Lietuvos centras- patogu verslui logistikos ir komunikavimo su savo padaliniais visoje Lietuvoje prasme.
  Kitas pliusas – Kauno dydis – antras pagal gyventojų skaičių miestas.
  Daug aukštųjų ir studentų.Tai irgi dar neišnaudotas potencialas.Tik dėl studijų kokybės ji tikrai nėra gera.
  KMU pirmauja jaunų žmonių luošinimo prasme, o KTU TURI PRISIGRAIBIUS LABAI DAUG NEKOMPETETINGŲ DĖSTYTOJŲ IR VADOVŲ.VDU LAISVĖS STUDENTAMS PRIMENA PALAIDĄ BALĄ.
  Aišku, kad kiekvienas žmogus turi prisiimti atsakomybę už savo išsilavinimą pats.
  Verslas Kaune nėra labai gyvybingas dėl kaunietiško požiūrio – išgrežk kiekvieną darbuotoją kiek įmanoma geriau.Kai pažeista davimo ir gavimo pusiausvyra sunku yra kalbėti apie labai optimistines perspektyvas.
  Dėl valdžios – tai nusipelnome tokios kokią turime.
  Lino idėja kad tai profesionalų miestas yra labai toli nuo realybės, nors perspektyvų ir neišnaudotų galimybių Kaunas turi labai daug.
  Manau kad Kaunas po truputi atsigauna ir jei bus protingai panaudotos ES lėšos verslui plėtoti ir miestui gražinti – galėtume išlipti iš gilios provincijos duobės.
  Dar viena idėja – dipolio idėja yra tikrai labai perspektyvi.
  Jei būtų labai moderni jungtis su Vilnium – Kaunas labai atsigautų.
  Turiu omeny super greitą traukinį kuris padėtų nulėkti į Vilnių per 25 minutes.Suprantu kad šiuo metu tai skamba kaip fantastika – bet pažiūrėkim į Japoniją – ten tokia fantastika seniai yra realybė.

 12. 12

  Na manau pradedant formuoti Kauna vaizda bendrame lietuvos kontekste pirmiausia reikia pakeisti nuomone apie miestą. Visi žino, kad Kaunas “kietas” miestas tik ne tais dalykais kuriais galime garsiai kalbėti apie tai!!!!!

 13. 13

  Perskaites straipsni ir komentarus iskyla daug minciu, taciau, mano nuomone, Kauno problema labai tiksliai paminejo kolega, bekomentuodamas straipsni. “dauguma menininkų, žurnalistų, filosofų ir kitų humanitarinių profesijų žmonės aplenkė kauną ir gyvena Vilniuje. Šių profesijų žmonėms būdinga saviraiška per darbą su idėjomis. Tad Kaunui lieka aiški pozicija – “Gamybos miestas” arba dar konkretesnė – “darbininkų”(turbūt ne vieną Kauno intelektualą įžeidžianti), kadangi turi sočiai darbo jėgos su įranga. ” Pagyvenes laikinojoje sostineje, pazines zmones bei ju gyvenimo buda ir ateities vizijas, suprastum, kad butent techniskumas ir yra Kauno bruozas. Bet be iniciatyviu, drasiu, issimokslinusiu socialineje ar humanitarineje srityje zmoniu, tecnika yra nepatraukli ir atsumianti.

 14. 14

  Laikini sunkumai. Miestas kryzkeleje. Kuo detas Sustauskas. Kiti irgi buvo ne ka geresni valdymo teorijos poziuriu. Pirmas meras per penkiolika metu 3+. Konservatyvus miestas, konservatyvus vadovai dinamiskiausiu salies vystymosi laikotarpiu. Cia didziausia nelaime. Jaunimas laikinai isejo i interneta.Pozicionavimas=legenda. Siandien miestas prarado savo legenda. Reikia ja atkurti ir paskleisti. Juk buvo Kauno pilis, Napoleonas, 1863 tieji, laikinoji sostine, fortai, partiniu darbuotoju kalve, kertukai, bociai, aitvarai, vaizbunai, Kalanta, Zalgiris, Rambynas, soboras ir t.t. Daug kas dar liko. Man asocijuojasi su kryzkele, su centru. Kaunas Lietuvos sirdis… Cia nukalama svarbiausiu rinkimu pabaiga ir ne tik. Jeigu 300 000 uzimtu centro pozicija tai ir butu centras. Sunkiausia pozicija buti centru, kaip Saboniui.

 15. 15

  Netiesa, kad Kaunas neturi jokių asociacijų Lietuvoje, manau Kaunas irgi yra “pozicionuotas”, tik tas pozicionavimas yra labiau neigiamas. Beveik visos asociacijos yra suminėtos ankstesniuose komentaruose.
  1. “Laikinoji sostinė” – tai BUVUSI sostinė, tai praeitis. Kadangi sostine Kaunui būti artimiausiu laiku nenusimato, toks pozicionavimas yra neigiamas, sakyčiau supelijęs.
  2. “Krepšinio sostinė/miestas” – tai dar daro įspūdį daliai žmonių, tiesa, Vilnius lipa ir čia Kaunui ant kulnų.
  3. Nebijokim to žodžio, Kaunas tai “sukčių-smulkių vertelgų miestas”, pavažinėkite Žemaitijoje, pakalbėkite su žmonėmis, “kaunietis/kavianskas” gana aiškiai pozicionuotas šių žmonių sąmonėje.
  4. Lietuvos širdis/centras – geografinis pozicionavimas, daugiau pačių kauniečių eskaluojamas, bet nelabai priimamas nekauniečių.
  – Dėl pasiūlyto “profesionalų” miesto pozicijos, manau, kad tiesos tame tikrai yra, tačiau realybėje tai yra miestas-“profesionalų tiekėjas”. Ir nepamirškim, kad maždaug po 2 metų gyvenimo (gal ir mažiau) Vilniuje/Klaipėdoje, tampi jau nekauniečiu.

 16. 16

  Na gal pagrindiniu pozicionavimu pavadinti butu ir kiek per drasu, bet siulau Kauna (o gal ir visa Lietuva?) reklamuoti kaip aukstos klases stomotologu miesta. Kiek uzsienieciu suvaziuoja pas mus protezuoti dantis? Gal tai ir nera turtingiausieji, bet, visgi, artimiausiu metu matau mazai shansu pritraukti pasaulio turtuolius – gal tenkinkimes tuo, kas imanoma? Aplamai turim tikrai aukstos kvalifikacijos gydytojus ir pakankamai gera ju ruosimo potensiala ( issigimimus galima sutvarkyti norint). Ar tai nebutu puiki prielaida vystytis turizmui, pramogu sektoriui, vartojimui ir t.t.? Taigi, manau, si nisa irgi kol kas laisva. Ar negaletu Lietuva prezentuoti puiki baltadante sypsena? :)

 17. 17

  Kaip tik rasiau darba ir tyriau Kraft Foods Lietuva. Tai jei Siaulius galima butu pavadinti pagal Rutos fabrika saldainiu miestu, tai gal Kauna – sokolado?

 18. 18

  Naujasis prekybos centras “Mega” labai aktyviai teige, kad Kaunas Lietuvos sirdis..
  Bet realiai kaunas jaunu zmoniu mintyse tai “skustagalviu ir graziu bet kvailoku paneliu” miestas.
  Siek tiek vyresniem pilieciam (ypac vilnieciam) Kaunas – tai miestas truputi uzkliuves uz tarybiniu laiku. Sunkios gelzbetonines konstrukcijos ir zmoniu konservatyvumas. Taigi Kaunas visgi turi pozicija, tik problema kad ji kaip jau buvo mineta) nera teigiama. Kaunas profesionalu miestas? Na kad nelabai.. tie profesionalai (daugelio sriciu) labai graziai “nuteka” i Vilniu.. Bet ideja akcentuoti nuolat augancia gamyba, manau yra verta detalesnio apsvarstymo.

 19. 19

  Kažkoks “piktybinis” straipsnis. Iš Lino “gavo parūkyt” visi tik ne Kaunas. Visų pirmą – Kaunas turi asociacijas ir kokias žino, ko gero, ir pats Linas. “Banditų miestas”. Pats esu iš Druskininkų, teko gyventi ir Vilniuje, dabar jau dvieji metai gyvenu Kaune. Su profesionalumu, sorry, šis miestas toli gražu neasocijuojasi. Vilnius, beje, man ir manau ne tik man, asocijuojasi ne su “valdžia”, o su gražiu senamiesčiu, su Gedimino prospektu, su Gedimino pilimi, su besišypsančiais nuoširdžiais žmonėmis ir su Vilniaus meru. Kaunas gi – visiška priešingybė. Gyvendamas ir dirbdamas čia (Kaune) įsitikinau, kad kalbos apie “banditų miestą” yra gerokai perdėtos ir pasenusios (didelis pliusas Kaunui). Manau didelė bėda yra tas pats Kauno meras, kurio faktiškai nesimato ir nesigirdi, nebent tik skandalai dėl pinigų ir nekompetetingumo jo vardą stumia viešumon. Druskininkuose bet kas paklaustas apie merą Malinauską pasakys kiek visko jisai yra padaręs dėl miesto (be abėjo ir dėl savęs :) ). Tas pats Vilniuje. O kas ką galės pasakyti apie Kauno merą??? Telieka tiktais graudžiai nusijuokti. Dėl savo geografinės padeties manau, Kaunas turėtu būti formuojamas (pozicionuojamas) kaip VERSLO miestas. Mano nuomone – tai daug patraukliau, nei mokslo ar profesionalumo miestas (kas beje yra LABAI GINÈITINAS klausimas :) )

 20. 20

  Is esmes manau kad pozicionavimas kaip profesionalu miestu yra is esmes neteisingas. Pati miesto isvaizda bei vidinis gyvenimas to neatspindi. Kolkas kaunas turi daugiau minusiniu dalyku, o ir pozicionuoti negatyviniu budu (tarkim saugiausiu miestu) butu per daug neprotinga. Pozicionavimas turi kilti is miesto, o ne jam primetineti. Nesu specialistas, negaliu teigti, bet NETGI antro miesto ivaizdis jam butu labai tinkamas. Konkurencija su Vilnium tik veda i prieki, aisku, jei ji nera iskreipta. Taip kad pramoninis miestas – jau esama pozicionavimo forma.
  Manau didele blogybe padare socialines Kauno rreklamos – “Ir kaune gyventi galima”.
  Reikia specialistu pagalbos Kaunui :)

Speak Your Mind

*